09 04 2021

Tempo odchudzania w pigułce

Odchudzając się powinniśmy tracić od 0,5% do 1% masy ciała tygodniowo, tak żeby odchudzanie było przeprowadzone w zdrowy, bezpieczny sposob z zachowaniem masy mięśniowej. Prosty rachunek, dla kobiety ważącej 60 kg bedzie to od 0,3 do 0,6 kg tygodniowo.

Jeśli dopiero zaczynamy redukcję spadek masy w pierwszym tygodniu może być znacznie większy, nawet do kilku kilogramów❗ Większość utraconej masy ciała będzie stanowiła woda.

 

Mając naprawdę sporą nadwagę, utrata masy ciała ze względów zdrowotnych powinna być trochę szybsza niż w przypadku osoby która do stracenia ma np. 8 kg. Tutaj raczej celujemy w minimum 1 kilogram na tydzień w zależności od stopnia otyłości, stanu zdrowia i możliwości danej osoby.

 

Zbliżając się do obranego celu wraz ze stopniem zaawansowania redukcji, utrata masy ciała będzie coraz wolniejsza. Trzeba również pamiętać, że masa ciała nigdy nie spada liniowo

 

Wahania w pomiarach masy ciała są normalne i zależą między innymi od:

  • ilości spożywanej soli
  • wody
  • węglowodanów
  • błonnika
  • pory dnia dnia cyklu menstruacyjnego
  • poziomu stresu na przestrzeni ostatnich dni

 

Pomiary masy ciała najlepiej wykonywać rano na czczo, mniej więcej o tej samej godzinie. Pracując jako trener personalny swoim podopiecznym zalecam wykonywanie kilku pomiarów na przestrzeni tygodnia i wyciąganie z nich średniej, następnie należy porównać średnie z każdego kolejnego tygodnia. Dzięki tej metodzie mamy pewność, że redukcja przebiega we właściwym tempie.

Tempo odchudzania w pigułce

Patryk Wiśniowski - Trener Personalny Rzeszów